« امام زمان عليه السلام را چه وقت اباصالح بخوانیم »

از امام باقر عليه السلام و همچنين از امام صادق عليه السلام روايت شده است که فرموده اند:

اذا ضللت فی الطريق فناد؛ ياصالح، يا اباصالح، ارشدونا الی الطريق يرحمکم الله“  اگر راه را گم کرديد پس بگو؛ ای صالح، ای اباصالح، ما را دريابيد و راه را نشانمان دهيد. خدا شما را رحمت فرمايد.

در دوران غيبت کبری، علمای ربانی در موارد بيشماری برای عرض حاجت و رفع گرفتاری خويش به امام زمان عليه السلام متوسل ميشوند. زيرا ايشان بر اين مطلب يقين دارند که آن حضرت اگر چه بنا به علل و عوامل بيشماری از نظرها غايبند ولی حال و احوال مردم از نظر ايشان پنهان نيست. چنانچه در نامه معروف آن حضرت که در سال ۴۱۰ قمری به شيخ مفيد ارسال داشته اند آمده است: «ما به همه اخبار شما آگاهيم و هرگز احوال و غم و شادی شما بر ما پوشيده و پنهان نيست».

بنابراين چقدر زيباست که انسان در مقام گرفتاری و گم کردن راه هدايت و يا مسير مادی و معنوی زندگی به ساحت مقدس حجت حق، امام مهدی عليه السلام متوسل شود و از آن حضرت کمک و ياری درخواست نمايد. چرا که در حال حاضر حضرت حجة ارواحنا فداه، حبل الله و واسطه فيض ميان خدا و مردم است و متوسل شدن به آن بزرگوار به معنای دق الباب کردن در رحمت و هدايتگر خداوند متعال است.

البته اين نکته را هم بايد دانست که گم کردن راه لازم نيست که فقط راه مادی و دشت و صحرا باشد. بلکه اگر کسی از نظر فکر و عقيده و ايمان و اعتقاد جاده و راه را گم کرده باشد، سزاوار است که در اين گونه موارد هم به ساحت مقدس آن حضرت توسل جويد و آن بزرگوار را به کمک و ياری بخواند. وقتی فرزندان و اهل خانه لياقت حضور آن پدر را بازيابند و پدر نيز قابليت حضورش را در آنان احساس کند به منزل خود باز ميگردد. بر همين اساس است که گفته ميشود: «منتظران مصلح خود بايد صالح باشند». يعنی صلاحيت و قابليت حضور او را داشته باشند. چرا که بی صلاحيت و بی آنکه قابليت حضور باشد انتظار بازگشت و مراجعت کسی را داشتن معنا ندارد.

(برگرفته از نشريه موعود جوان)

خضر راهي تو و گمراه زياد است بيا

يا اباصالح المهدی!  ای امام من!  ای بهترين! در اين ظلمتکده بی حضور خورشيد روی تو چگونه راه را گم نکرده باشم حال آنکه کوره راهها هم ناپديد شده اند؟!

يا صاحب الزمان!  يا فارس الحجاز!  نشان تو کو؟ کجاست؟ ببين چه از پا افتاده و درهمم. درياب مولا... اين خسته را درياب... به آشفته حاليم نگاه نکن. کوله بار سنگين گناهانم را نبين. روی سياهم را ننگر. بر پای لنگم خرده مگير. ای منتهی رجاء!  درياب... اين غريب کمترين را درياب.

يا صالح!  يا اباصالح!  روسياهم؟ گنهکارم؟ غافلم؟ در پيشگاه تو از ذره کمترم؟ باشد... باشد... اما فرزند توام... پدر مگر فرزند خطاکار ندارد؟! درياب مولا... درياب ای مهربان پدر... اين فرزند خطاکارت را درياب.

/ 39 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جلوه

من گم گشته بودم اما تو با من بودي بگذار ساده تر بگويم تو در من بودي اما من خويشتن را گم کرده ام رفتم تا بيابانهاي سرگشتگي. تا بينهايت ديگر از پا افتاده بودم . و خويشتن را تنها يافتم و دنبال تو مي گشتم.آنجا تو را حس کردم. تو با من بودي دستم را گرفتي کمکم کردي تا من از زمين برخاستم. تو با منی اما من گاه گاهی شبیه همیشه تو را فراموش می کنم. محبوبم. دوست عزیزم مطالب زیبایی را انتخاب کردی امیدوارم مثل همیشه موفق باشی دوباره جان گرفتم. جوانه زدم به گل نشستم

مصطفي

السلام عليک يا روح الله .سلام و عرض ارادت به حضور شما.« من ثبت علی ولايت نافی عليه قائمنا اعطاه الله اجرا الف شهيد مثل شهداء بدر و احد»حضرت سيدالشهدا(ع)می فرمايند:هرکس در زمان غيبت قائم بردوستی ولايت ما ثابت قدم باشد خداوند به اعطا می کند اجروپاداش هزار شهيد همانند شهدای بدر واحد...انشاءالله که خداوند شما و همه ما را در اين طريق ثابت قدم بگرداند..سالروز ارتحال جانسوز خمينی کبيروعزيز(ره) را تسليت عرض می کنم.مويد باشيد

حسين

عزيزم من از وبلاگ قشنگت خوشم اومده .بلدم وبلاگ درست كنم اما ويرايش و تنظيماتش رو بلد نيستم. ميشه ايميل بزني و يادم بدي. ايول ثواب داره.

مجمع وبلاگ نویسان مهدوی

سلام علیکم دوست عزیز اگر مایل به قرار گرفتن وبلاگتون در لیست وبلاگهای مجمع وبلاگ نویسان مهدوی هستید،لطفا با گذاشتن کامنتی در این وبلاگ موضوع را اطلاع دهید.... ثبت لینک شما به اطلاعتان خواهد رسید...یا علی مهدوی باشید و منتظر.

بنر نهمين دوره انتخابات رياست جمهوری

با سلام دوست عزیز که در وبلاگ خود با هر گرايش تخصصی مطلب می نويسید و در عين حال می خواهید با وبلاگتان نقشی در حضور حداکثری مردم در نهمين دوره انتخابات رياست جمهوری ايران داشته باشید با توجه به سليقه خودتان می توانید بالای هر پست ارسالی در وبلاگتان يکی از بنر هایی که در وبلاگ خانه خورشید قرار دارد استفاده کنید . از طرحهای ارسالی شما پيرامون اين موضوع استقبال می کنيم. يا حق

بهونه موندن

سلامممممممممممممممممم کسی اينجا نيست ؟ممنون از لطفت بابت لينک.

بینا

سلام بر شما . نميدانم چی شد ! اما من آمدم برای وبلاگ شيخ صنعان کامنت بگذارم سر و کله اين وبلاگ پيدا شد . البته از مطالب اين شيخ صنعان هم که چيزی گيرم نيامد و گيج شدم . به هر حال هم اسمش و هم مطالبش و هم کامنت هاش و هم اين اتفاق ! فکر کنم يه کم ادامه بدم کامپيوترم منفجر شه و از اين شيخ عجيب هم بعيد نيست . يا علی مولا مددی . در ضمن وبلاگ زيبايی داريد و نام مولا را با زيبايی تبليغ ميکنيد .

یه منتظر که آرزو میکنه منفعل نباشه

دوست منتظر منتظر المهدی بزرگوار سلام ...... با تمام دلم غروب اين خورشيد عالم تاب رو خدمت تمام آزاد اندیشان و منتظران رهایی و شما عزیز بزرگوارم تسليت عرض می کنم ..... خدا موفقمان کند به حفظ اين انقلاب این امانت الهی تا ظهور صاحب امانت ....... به اميد ظهور

نيما شبنامه نويس

با عرض تسليت به مناسبت رحلت امام خميني -ره، به ما هم سر بزني خوشحال مي شيم.